Сторінка медсестри


Новий коронавірус: шляхи передавання 

і варіанти захисту

     Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.
       Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що контаміновані (забруднені) виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.
       Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м, хоча деякі науковці допускають можливість передавання (за певних умов) до 2 м.
       Повітряним шляхом віруси передаються від людини до людини через аерозольні часточки (діаметром до 5 мкм), які безперешкодно можуть потрапляти в альвеоли та бронхіоли (нижні дихальні шляхи). Цей шлях передавання та інфікування не характерний для коронавірусів, хоч і можливий за певних умов — наприклад, під час процедур з утворенням аерозолю. До таких належать лише медичні процедури — бронхоскопія, інтубація трахеї, санація трахеобронхіального дерева у хворого, що перебуває на штучній вентиляції легень, тощо. Тому для більшості населення такий шлях не страшний.
Отже, як пересічним громадянам запобігти інфікуванню новим коронавірусом?
1. Не торкайтеся до потенційно контамінованих вірусом поверхонь, зокрема до тварин, у регіонах із виявленими випадками інфікування.
2. Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.
Миття рук з милом:
·             тривалість процедури — 20–40 с;
·             вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою;
·             обов’язкова процедура, якщо руки видимо забруднені, після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету, якщо відсутній антисептик для рук;
Обробка рук спиртовмісним антисептиком:
·             спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук», наприклад настій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими);
·             антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24–27 «пшиків» кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню);
·             тривалість обробки — близько 30 с;
·             особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду);
·             обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами;
·             у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри;
·             контролюйте доступ маленьких дітей до антисептика (він містить спирт і токсичний для прийому всередину).
3. Уникайте скупчення людей.
4. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.
5. Використовуйте захисну маску:
·             обов’язково — якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить);
·             якщо перебуваєте у місцях великого скупчення людей — з метою додаткового захисту.
Використовуйте маску правильно:
·             вона має покривати ніс і рот;
·             вона має щільно прилягати, без відступів по краях;
·             заміняйте маску, щойно вона стала вологою;
·             не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком;
·             заміняйте маску щочотири години;
·             не використовуйте маску повторно.
       Чому в Китаї всі користуються респіраторами і костюмами біологічного захисту?
       Відповідно до рекомендацій ВООЗ та CDC, у разі виявлення збудника із невідомими або недостатньо відомими властивостями, передусім шляхами передавання та інфікування, медичні працівники мають використовувати засоби індивідуального захисту для недопущення інфікування всіма шляхами (контактним, крапельним та повітряним).
       Будьте здорові та не піддавайтеся на маніпуляції!

ЧИ ЛЕГКО СПЛУТАТИ ГРИП І КОРОНАВІРУС?
         Нездужання, подразнення в горлі, виділення з носа, ломота, яка може поєднуватися з температурою – тобто перші симптоми коронавірусної інфекції такі ж самі, як і у знайомого українцям грипу. Але грип – це ще зазвичай висока температура, біль за грудиною, кашель, який відчувається у трахеї, нагадує імунолог.
        Лабораторна діагностика дає змогу точніше визначати діагноз. А загалом сплутати коронавірус із вірусом грипу, за його словами, дуже легко.

ЧОМУ ІНФЕКЦІЯ ПОШИРЮЄТЬСЯ ШВИДКО?
         Найперше, погода сприяє тому, щоб інфекція легше передавалася від людини до людини.
Передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом. При цьому вірус може потрапити на поверхню ока, на поверхню стола (можна її торкнутися – як правило, 20-30 разів протягом години ми торкаємося свого обличчя, не помічаючи цього). Тобто з одного боку є пряма передача, а з іншого – вірус може деякий час зберігати життєздатність на поверхні предметів.

ЧИ ОБОВ'ЯЗКОВО ПЕРЕНОСНИК ВІРУСУ МАЄ СИМПТОМИ ХВОРОБИ?
       Однозначної думки на сьогодні немає. Навіть за відсутності симптомів людина все одно може виявитися джерелом інфекції. В рекомендаціях ВООЗ "усі активності спрямовані на хворих".
       Крім того, якщо в людини є симптоми, вона має бути ізольована.

ЧИ В УСІХ ЛЮДЕЙ ВІРУСНА ХВОРОБА ПРОТІКАЄ ОДНАКОВО?
       Є вікові та індивідуальні особливості імунітету. Вони можуть стати передумовами для тяжкого перебігу грипу чи коронавірусної інфекції.
       Наприклад, грип у дітей віком до 5 років перебігає тяжче, ніж у дітей після 5 років. У людей віком 65+ грип перебігає тяжче, ніж у людей до 65 років. Це пов'язано з віковими особливостями.
       З іншого боку, є незрілість імунної системи. Якщо людина зловживає алкоголем, курить, це погано впливає на імунітет. До того ж люди старшого віку часто мають хронічні захворювання.

ЯК ДОВГО ВІРУС МОЖЕ ЖИТИ ПОЗА ЖИВИМ ОРГАНІЗМОМ?
       Життєздатність коронавірусу в оптимальних умовах (вологість, температура) становить 48 годин. Нині ж китайські науковці говорять про тривалість його виживання аж до 5 діб.

ЧИ ДОСТАТНЬО 14 ДНІВ ДЛЯ ТИМЧАСОВОЇ ІЗОЛЯЦІЇ ХВОРОГО?
       На сьогодні всі говорять про щонайбільше 14 днів (інкубаційний період коронавірусу). Цим визначається запланована тривалість ізоляції евакуйованих в Україну безпосередньо з епіцентру події – міста Ухань.
       Але, за його словами, вже є дані, що інкубаційний період може бути тривалішим, ніж 2 тижні: Він може продовжуватися і понад 20 діб. Такі дані є.

ЧИ МОЖНА ЗРОБИТИ ТЕСТ НА КОРОНАВІРУС В УКРАЇНІ?
       Відповідно до інформації заступника міністра охорони здоров'я, наявними в Україні тест-системами можна обстежити тисячу осіб. І найближчим часом будуть додаткові поставки цих тестів.
       Але в аптечній мережі їх немає. Це нові тест-системи. Є поняття псевдопозитивного чи псевдонегативного результату – адже існує певна лабораторна похибка, яку враховують медики.
       І коли є необхідність знати, що відбувається в Україні, ці тест-системи використовують на рівні національному, а коли надійдуть додаткові тест-системи, вони будуть розміщені і в обласних центрах.

ЯКОЮ МАЄ БУТИ ПРОФІЛАКТИКА СМЕРТЕЛЬНОЇ ІНФЕКЦІЇ?
       Насамперед чисті руки – слід користуватися проточною водою, бажано з милом. Можна застосувати антисептик для рук на спиртовій основі. Виходячи з громадської вбиральні, намагайтеся не торкатися долонями ручок – це можна робити ліктем. Має значення кашльовий етикет: прикриватися згином ліктя, одягом, хустиною. Раціонально використовувати маски.


ЩО "НЕ ЛЮБИТЬ" КОРОНАВІРУС?
Він не любить сонця і сильного морозу, відкритого простору – в таких умовах вірусна інфекція тяжче передається. Не любить антисептиків. Умовно кажучи, все, що горить, згубне для вірусу – цим варто обробляти руки.
Він любить скупчення населення, яке є в 11-мільйонному Ухані. Ми говоримо про індустріальний регіон, коли є мряка, смог – і це сприяє передачі вірусу від людини до людини.

ЧИ Є ПЕРСПЕКТИВА РОЗРОБЛЕННЯ ВАКЦИНИ?
Загалом, створення вакцини можливе. Але це набагато складніший процес, ніж створення ліків. Бо є певні процедури, яких необхідно дотримуватися при створенні вакцини.
Наприклад, вакцина проти пандемічного грипу була створена раніше. Але вакцина проти грипу на той момент уже існувала і вже її використовували. Стояло питання про створення вакцини проти пандемічного вірусу грипу.
Ми не маємо в арсеналі вакцин проти коронавірусу в людини. Втім, як пояснюють імунологи із посиланням на повідомлення ВООЗ, наразі є чотири кандидати на створення вакцини. Він припустив, за 2–4 тижні людство вже буде мати чіткіші прогнози.

ЧИ МОЖЕ КОРОНАВІРУС СТАТИ ДРУГОЮ "ІСПАНКОЮ"?
       "Іспанка" – це пандемічний вірус грипу, який виник у 1918 році. Перша хвиля не була тяжкою. Друга хвиля забрала близько 50 млн життів на Північній Півкулі. Чи розвиватимуться події подібним чином – поки важко сказати. Зрештою, нині людство має порівняно великий медичний прогрес. Вірус швидко виявили, розшифрували – відома його генетика, його можна лабораторно діагностувати. Це дозволяє говорити про набагато кращі перспективи порівняно з "іспанкою" 1918 року.
КОРОНАВІРУС І ГРИП – ЩО НЕБЕЗПЕЧНІШЕ?
       Про коронавіруси людству було відомо і до спалаху в Китаї. Цей вірус, як і вірус грипу, може викликати простудні захворювання, які супроводжуються кашлем, нежиттю, підвищенням температури.
       Втім серед вірусів, які викликають застуду, грип небезпечніший, адже він найчастіше провокує тяжкі ураження легень – пневмонію, яка забирає життя.
       При цьому "уханський" коронавірус, як і грип, теж може вражати легені. Тобто ці два віруси можна порівняти за тяжкістю ураження органів дихальної системи.

Немає коментарів:

Дописати коментар